Hangi Marka Balık Yağı Kullanılmalı

Hangi Marka Balık Yağı Kullanılmalı

Omega-3, çoklu doymamış yağ asitleri olup, dışarıdan alınması gerekir.
Omega-3 yağ asitleri, insan vücudunda beyinde yüksek konsantrasyonda bulunurlar ve beyin fonksiyonlarının düzgün işlemesi için gereklidir. Normal büyüme gelişme için de gereklidir. Kas aktivitesi, kan pıhtılaşması, sindirim, üreme ve hücre bölünmesinde de önemli görevleri vardır.

Omega-3′ ün bizim için önemli olan kısmı EPA (EikozaPentaenoik Asit) ve DHA (DokozaHekzaenoik Asit) ‘tir zira Omega-3’ün insan vücudundaki olumu etkilerinden EPA ve DHA sorumludur. Özellikle DHA, beyin ve retina gelişimi için gereklidir.

EPA ve DHA’nın ana kaynağı yağlı ve koyu etli deniz balıklarıdır. Oysa, balıklar da omega-3’ü kendileri sentezleyemediklerinden, alg, krill ve plankton gibi deniz canlılarını yiyerek Omega-3 alırlar. Yeşillikler ve böceklerle beslenen tavukların yumurtaları da Omega-3’ten zengindir. Tabi bu şekilde doğal tavuk yumurtası elde etmek bir hayli zor.
Yumurtadaki Omega-3 kaynağı yeşilliklerdir, bu nedenle serbest dolaşan tavuk yumurtalarının Omega-3 değerleri daha yüksektir.

Özellikle soğuk iklim balıklarının yağları Omega-3 açısından zengin olup, bu anlamda bizim denizlerimizden sadece hamsiden Omega-3 alabilirsiniz. Yalnız hamsiyi kızartırsanız Omega-3 yağlarını pasifize edeceğinizden buğlamayı tercih edin.

Piyasada satılan bir çok marka balık yağı bulunmakta. Peki en iyi balık yağı hangisi?
Balık yağı alırken bilmemiz gereken en önemli unsur şu; balık yağı ya balığın vücudundan ya da balığın karaciğerinden elde edilir.
Morina balığının karaciğerinden elde edilen balık yağlarının içinde A ve D vitaminleri de bulunur.
İlk bakışta iyi bir şeymiş gibi görünse de balık karaciğer yağında toksit madde bulunma olasılığının balık yağına göre çok daha fazla olduğunu unutmamalısınız.
Ayrıca başka kullandığınız vitamin varsa fazla gelebilir, mutlaka doktorunuza danışmanız gereklidir.

  • İçerisinde A ve D vitamini olmasın. Zira öyle ise karaciğer yağıdır, toksit madde bulunabilir.
  • EPA ve DHA oranlarına mutlaka bakın, markadan markaya çok değişkenlik gösteriyor. Unutmayın faydalı kısmı bunlar zaten.
  • Hangi balıktan yapıldığı yazsın.
  • Ortalamanın çok altında fiyata satılanlardan uzak durun.

Ben hamile eşim için Solgar Omega-3 950 ‘yi tercih ettim.  İçerisindeki EPA 504mg, DHA 378mg. Fiyat olarak Ocak 2016’da 85 TL’ye satın aldım.
Bilmelisiniz ki yine Solgar’ın Fish Oil 1000mg adlı ürünü neredeyse 3’te 2 fiyatına satılırken (55 TL) EPA’sı 160mg, DHA ise yalnızca 100mg.

Sonuç olarak tavsiyem Solgar Omega-3 950 balık yağıdır ve sakın şurup şeklinde olanından almayın, eşiniz ya da çocuğunuza yazık 🙂 Kullanımı oldukça zor olacaktır.

Eğer sizlerinde bu konuda görüş ve tavsiyeleriniz varsa lütfen yorum kısmından bizimle paylaşın. Zira neredeyse her yazımda bahsettiğim gibi firmalar ya da ürünler ile direkt bağlantım kesinlikle yok. Kendimiz için yaptığım araştırma sonuçları ve deneyimlerimi paylaşıyorum. Bu durumda daima daha iyi öneriler olabilir.

Keyifli günler dilerim.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose a Rating