En İyi Çamaşır Kurutma Makinesi Tavsiyesi Hangisi 3500TL

En İyi Çamaşır Kurutma Makinesi Tavsiyesi Hangisi

Author
  • Malzeme Kalitesi
  • Kurutma Performansı
  • Enerji Tüketimi
  • Ses Seviyesi
  • Fiyat

Content goes here de bu
https://turkbiz.com/wp-content/uploads/2016/10/Camasir-Kurutma-Makinesi-Bosch-WTY88860TR-1-520×245.jpg
https://turkbiz.com/wp-content/uploads/2016/10/Camasir-Kurutma-Makinesi-Bosch-WTY88860TR-1-520×245.jpg
test

Click here to learn more

Content goes here
Balkonda çamaşır kurutulması şehir hayatında pek uygun görünmüyor. Ayrıca bulunduğum semtteki yapılanma nedeni ile çok tozlanma oluyor.
Oda içerisinde çamaşır kurutmanın ise tutulacak bir tarafı yok. Uzun vadede ciddi sağlık problemlerine bile neden olabiliyor.
Bu nedenle çamaşır kurutma olayını kökünden çözmek için forumlarda aylarca araştırma yaptım.

Çoğumuz çamaşır kurutma makinelerinin çok yüksek elektrik tüketimi olduğunu, tam olarak kurutmadığını ve çamaşırları çok yıprattığını duymuşuzdur.
Peki çamaşır kurutmanın kesin çözümü yok mu? Rahat olun, kesinlikle var.
Peki hangi çamaşır kurutma makinesini almalıyım? İşte yazımın amacı sizi çözüme ulaştırmak 🙂

Herhangi bir yer kaybı yaşamamak için öncelikle çok pratik görünen combo diye tabir edilen, kurutmalı çamaşır makinelerini araştırdım. Bu makinelerin kurutma verimi en düşük modeller olduğunu gördüm.
Şöyle ki öncelikle 9 KG yıkama kapasitesi olan kurutmalı çamaşır makinelerinin genelde 6 KG civarında kurutma kapasitesi oluyor.
Bu durumda 3 KG’lık çamaşırı ya saatlerce bekletmek zorundasınız ya da yine sağa sola asmanız gerekecektir.
Ayrıca kullananlar her kurutma işlemi sonucunda filtrelerin yanı sıra kazanında temizlenmesi gerektiğini, yoksa çamaşırların üzerine bolca pamukcuğun yerleştiğinden şikayet ediyorlar.
Bu 2 sorundan sonra kurutmalı çamaşır makineleri benim için bir çözüm olamazdı.

Şuan piyasada kullanılan teknolojyi baz aldığımızda, performans almak istiyorsanız, kesinlikle kurutma makinesi ayrı olmalı.

Bu noktadan sonra solo çamaşır kurutma makinelerinden başka bir çaremiz kalmıyor.
Oldukça üst segment Miele markasını saymazsak ortalama 750 TL – 3500 TL arasında fiyatlarla karşılaşmamız mümkün.
Peki hangi makineyi almalıyız? Ne farkı var?
750 TL’lik bütçe ile alacağınız makine yıllık ortalama 500 Kw-Saatin üzerinde tüketim yaparsınız.
Bu da kabaca aylık ortalama 20 TL ek fatura demek.

Konuyu çok uzatmadan size Bosch’un bir makinesini önermek istiyorum.
Bosch ‘un Home Professional serisinden WTY88860TR Çamaşır Kurutma Makinesi. Satış fiyatı Ekim 2016 itibariyle 3.000-3.500 TL
Performans, tüketim vb. hiçbir riske girmeden çamaşır kurutmayı sorun olmaktan çıkartan bir ürün.
Sitedeki diğer konuları okuduysanız benim yaklaşımım fiyat/performans olarak en iyi makineyi almaktır fakat bu önerdiğim makine hiç de ucuz görünmüyor değil mi 🙂
Fakat bu makine gerçekten her bir kuruşuna değer zira sadece aşağıdaki tüketim başlığı bile makinenin aslında neden pahalı olmadğını anlatmaya yetiyor.

TÜKETİM
Şuan kullanmakta olduğum bu makineyi seçmemin sebebi yıllık 158 Kw-Saat tüketime sahip olması değil zira elektrik tüketimi üzerinden hesap yaparsak ancak 9-10 sene sonra 750 TL’lik makine ile kafa kafaya gelecektir.
Aslında bu şu anlama geliyor ucuz bir kurutma makinesi alıp 10 sene kullanmakla üst seviye bir makine alıp 10 sene kullanmak toplamda aynı paraya geliyor.
Fakat Bosch’un bu modelini seçmemin başka nedenleri de var…

GÜRÜLTÜ
Bir çok maknenin kurutma esnasında çıkarttığı ses 65-70 desibel iken Bosch’un bu önerdiğim modeli 61 desibel.
Ses şiddetinin ölçümünde kullanılan desibel lineer değildir yani depremde olduğu gibi katlanarak artar. Dolayısı ile arada 4 desibel fark var, ne olacak ki demeyin, ciddi bir gürültü farkından bahsediyoruz.
Öyle ki bu durum uzun kurutma sürelerinde ciddi rahatsızlıklar oluşturabilir.
Pahalı görünen makineyi alarak gece istediğim saatte kurutma yapabiliyorum ve ne biz ne de komşularımız bu durumdan rahatsız değil.

PERFORMANS

Forumlarda bir çok kişinin kurutma yaptığında çamaşırların nemli kaldığı ya da çok kırıştığından bahsettiğine rastlayabilirsiniz.
Önerdiğim kurutma makinesinde de kişisel kullanımımızda kesinlikle “Dolap Kuruluğu” ayarını seçince çamaşırların kup kuru çıktığını söyleyebilirim. Üstelik gerçekten de abartı sayılabilecek bir kırışıklık durumu yaşamıyoruz.
Not: Yıkama esnasında sıkma devri oalrak 1000 deviri kullanıyoruz. İnanıyorum ki 1000 yerine 600 ya da 800 devirde sıkma yaptırsam çamaşırlarım kırışmayacaktır fakat bu seferde kurutma süresi uzayacaktır.
KONFOR
Ucuz makineler genellikle seçtiğiniz program türündeki sabit sürelerde çalışır. Yani çamaşır kurumuş, kurumamış bakmaz. Fakat Bosch’un Home Professional olarak adlandırdığı bu seride herşey sensörler ile takip ediliyor ve seçtiğiniz program kurallarında çalışırken bir taraftan da çamaşırın ne kadar ihtiyacı varsa o kadar kurutma yapıyor.
Böylece çamaşırlar gereksiz yıpranma ya da çekme yapma gibi durumlardan korunmuş oluyor.
En hoşuma giden özelliklerinden biri de enerjiyi o kadar verimli kullanıyor ki, soba gibi çevreye ısı yayan makinelerin aksine, yatak odasına bile koysanız rahatsızlık vermeyecektir. Neden yatak odası derseniz İstanbul’da bir çok banyoya üst üste bile olsa iki makine sığdırmak mümkün olmuyor. Bu konuda ben şanslıyım makileri üst üste monte ettirdim.
Özel bir aparat ile gayet güvenli bir montaj sağlandı.
Servis kalitesi, evet Bosch ve Siemens de en hoşuma giden şey sanırım bu zira gelen servis elemanlarının kaliteleri gerçekten taktire şayan. Evinize gelen kişilerin eğitimli olması ve sürekli performans değerlendirmesine tutuluyor olması gerçekten güven veriyor. Ayrıca randevu saatine kesinlikel uyuyorlar. Bir keresinde bulaşık makinemde gerçekten standart servisin çözemeyeceği bir hata oluştu ve hemen fabrika servisini yönlendirerek hatayı giderdiler.
Tefal fritöz konusunda yaşadığım olumsuz tecrübe, bana bir ürünü alırken servisi de göz ardı etmemem gerektiği öğretti.

Sonuç olarak makinenin ayrıca bir çok özelliği olsa da benim için en önemli kriter olan haftada 2-3 defa çamaşır kurutma işini sorunsuz olarak çözdüğüm bir model.
Gözünüzü kırpmadan alın derim.

Not: Turkbiz.com’da yer alan markalar ile pazarlama anlamında hiçbir anlaşmam bulunmamakta. Bu nedenle sitede bulunan tüm yazılar ve bahsedilen ürünler her tür yoruma açıktır. Daha iyi olduğunu düşündüğünüz alternatifleriniz varsa lütfen paylaşınız.
Not2: Bildiğiniz gibi Siemens ile Bosch aynı ürünleri satmakta ve servisi de aynıkalitede bu nedenle Bosch WTY88860TR gibi Siemens WT48Y860TR modelini de gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose a Rating